finalista #SG02

AMYMON, s.r.o.

Ľudmila Pašková

AMYMON, s.r.o.

Kurátorka a galeristka Ľudmila Pašková organizuje výstavy a medzinárodné sympóziá na území SR a ČR. Vytvorila projekt Office Gallery, ktorého hlavnou myšlienkou je prinášať umenie do moderných administratívnych priestorov a tak bližšie k ľudom.

Milovníčka moderného umenia Ľ. Pašková zastupuje početné množstvo uznávaných slovenských a českých výtvarníkov. Je presvedčená, že obrazy a sochy vsadené do pracovného prostredia pozitívne vplývajú na ľudí - nielen na ich náladu, ale aj na výkon - a zároveň pomáhajú medzi nimi otvárať dialóg. Výstavná miesta nájdete vo firmách na Slovensku aj v Česku a stále pribúdajú ďalšie.

Ľudmila Pašková

kurátorka, galeristka a majiteľka

Aké boli Vaše pocity, keď ste sa o Vašej nominácii na ocenenie Slovenský Goodwill dozvedeli?

Rozporuplné. Prečo? Lebo moja práca (kurátorstvo a galeristika) je mi skôr zábavou a prináša mi do života veľa radosti a šťastia. Všetko čo robím v spojení s výtvarným umením (výstavy organizujem od úplného začiatku až do poslednej bodky), či je to grafika a vzhľad výstavy, webové stránky, virtuálna inštalácia výstavy ešte pred jej samotnou realizáciou, výberom diel, písanie scenárov vernisáže, propagácia a veľa veľa ďalších činností, mi otvára nové výzvy.

Samozrejme ma potešil fakt, že si moju prácu a hlavne projekt OFFICE GALLERY všimli a nominovali na toto prestížne ocenenie v tak významnej spoločnosti, akou je TÜV SÜD Slovakia s.r.o.


Prečo ste sa rozhodli Vašu nomináciu na ocenenie Slovenský Goodwill prijať?

Jediným cieľom a účelom prečo som nomináciu prijala je fakt, že cítim absenciu osvety výtvarného umenia na Slovensku. Mám možnosť porovnávať stav v iných krajinách a u nás. Na vernisáže a výstavy v Bratislave, ako aj v Prahe chodí jeden a ten istý okruh ľudí. Je to smutné, ale väčšinou sú to kolegovia vystavujúcich (maliari či sochári). Široká verejnosť je voči týmto podujatiam nevšímavá. Tento fakt som si uvedomila už dávnejšie a preto vo mne dozrela myšlienka prinášať výtvarné diela za ľuďmi, do ich pracovného prostredia. Veď to poznáte: „Ak nejde hora .....“

V rámci osvety robím projekty zamerané na výchovu detí a mládeže ( workshopy na základných a stredných školách), kam prizývam výtvarníkov, ktorí názorne ukazujú rôzne techniky svojej tvorby. Dokonca je jedna Office Gallery umiestnená priamo na Súkromné gymnázium Mercury v Bratislave, kde sú študenti denne v styku s originálmi výtvarných diel popredných slovenských a zahraničných výtvarníkov. Projekt má výbornú odozvu nielen u študentov, ale aj u ich rodičov.

Projekt OFFICE GALLERY je rozdielny od ostatných podobných projektov svojou jedinečnosťou a to hlavne v rotácii výstav v jednotlivých Office Galériách. Jednu výstavu sa snažím preniesť minimálne na 2 až 3 výstavné miesta. Prečo? Lebo ľudia nechodia do galérií a takto výstavu uzrie veľa rôznych „divákov“. Výtvarníci nemusia skladovať svoje diela v ateliéri a povedzme si otvorene, že akékoľvek umenie žije len vtedy, ak má svojich divákov. 


Aký je Váš najčastejší prejav dobrej vôle?

Čo je prejav dobrej vôle? Ak je človek a jeho myseľ pozitívna, tak je všetko čo robí prejavom dobrej vôle. Nakoľko neviem nájsť odpoveď na túto otázku predpokladám, že sa radím k ľuďom, ktorí vykonávajú neustále a bez rozmýšľania pozitívne skutky.

DÔVOD NOMINÁCIE

Vytvorila na Slovensku jedinečný koncept OFFICE GALLERY, ktorý prepája zamestnancov firiem s umením
v ich bežnom pracovnom prostredí.

Info: Markéta Nová, marketa.nova@hpcg.cz, +420 602 700 327  

Poriadatel´: ISO Consulting s.r.o., Revoluční 724/7, CZ - 110 00 Praha 1

Odborný dohľad : TÜV SÜD Slovakia s.r.o., Jašíkova 6, SK - 821 03 Bratislava

© 2017 - 2018 Slovenský Goodwill by HPCG, Všetky práva vyhradené.

foto: archiv HPCG, Star Production, pixabay.com

  • Facebook Slovenský Goodwill
  • Instgram Český Goodwill
  • YouTube

Vážíme si důvěry, kterou v nás vkládáte, a proto vaše osobní údaje zpracováváme plně v
souladu s GDPR. Naše přísné zásady ochrany vašeho soukromí naleznete v
Prohlášení o ochraně osobních údajů
.