finalista #SG05

IKAR, a.s.

Gabriela Belopotocká

IKAR, a.s.

V roku 1990 si desať nadšencov povedalo, že na Slovensku nastal čas rozšíriť ponuku slovenských vydavateľstiev. Mali skúsenosti z práce vo vydavateľstvách, tlačiarňach alebo v knižnej distribúcii, a tak založili vydavateľský dom Ikar.

Už krátko po vzniku vydavateľstva prišli prvé bestsellery. Dôležitú časť produkcie Ikaru tvoria tituly domácich autorov. Patrí medzi nich najúspešnejšia slovenská spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková, Kamil Peteraj, Jozef Banáš, Andrea Coddington, Jozef Karika, Veronika Homolová Tóthová, Arpád Šoltész, Kristína Farkašová-Tormová, Andy Kraus, Emma Tekelyová a mnohí ďalší. Za obdobie od vzniku a pôsobenia Ikaru na knižnom trhu vydali vyše 6 500 titulov domácich aj zahraničných autorov, z ktorých sa predalo takmer 28 miliónov výtlačkov.

Dnes nájdete v ponuke vydavateľstva pestrý žánrový výber kníh pre všetky vekové kategórie. Vydavateľský dom IKAR je prezentovaný niekoľkými edíciami: IKAR, Príroda, Odeon - pre náročných čitateľov, YoLi pre vekovú kategóriu Young adult, Stonožka - edícia pre literatúry pre deti a mládež a v neposlednom rade nová edícia Ajna - pre motivačnú a ezoterickú literatúru.

Od roku 2000 odmeňuje Ikar cenou Zlatá a Platinová kniha najúspešnejších slovenských autorov. Popri týchto komerčných cenách udeľuje od roku 2004 aj cenu literárnej kritiky Zlaté pero.

Za úspech, ktorý vďaka svojím čitateľom dosiahol, sa Ikar snaží poďakovať konkrétnou pomocou ľuďom po celom Slovensku i za jeho hranicami. Podporuje mnohé športové a kultúrne podujatia najmä s akcentom na znevýhodnené skupiny ľudí z dôvodu zdravotného postihnutia alebo zo zlého sociálneho zázemia. Poskytnutím knižných darov sa snaží potešiť deti v detských domovoch. Už niekoľko rokov aktívne podporuje Ligu proti rakovine. Okrem knižných darov spolu s čitateľmi prispeli výťažkom z predaja encyklopédie Slovensko A-Ž výraznou finančnou čiastkou na vybudovanie náhradného domova pre rodičov detských onkologických pacientov v Košiciach. Ikar prispieva aj na Nadáciu Kvapka nádeje, poskytuje knihy zdarma pre onkologických pacientov, podporuje formou knižných darov deti v detských domovoch, prospieva knižnými darmi deťom v rámci projektu Dobrý anjel. Pomoc Ikaru má veľa ďalších podôb a je dôkazom, že veta „O úspech sa treba podeliť“ nie je len prázdnou frázou.

Vydavateľstvo Ikar už 28 rokov podporuje tradície a prispieva svojimi publikáciami k zvyšovaniu povedomia o slovenskej kultúre doma aj v zahraničí. IKAR dlhodobo vyzdvihuje slovenské kultúrne bohatstvo a poukazuje na národné poklady, ktoré Slovensko nepochybne má. Počas svojej histórie vydal Ikar množstvo publikácií, encyklopédií, ale aj kuchárskych kníh, tradičných rozprávok a povestí, ktoré dnešnému čitateľovi umožňujú znovu objavovať krásu a hodnotu kultúrneho dedičstva. Za pozornost určite stojí ostatná publikácia Odetí do krásy, ktorá mapuje krásu slovenských krojov z 19 regiónov Slovenska. Kniha sa stretla s obrovským pozitívnym ohlasom u čitateľov. Bola prezentovaná aj na folklórnych slávnostiach vo Východnej.

Gabriela Belopotocká

generálna riaditeľka

Aké boli Vaše pocity, keď ste sa o Vašej nominácii na ocenenie Slovenský Goodwill dozvedeli?

Cítila som sa veľmi poctená. Už viac ako 25 rokov sa venujem knihám a literatúre a snažím sa o to, aby ľudia na Slovensku veľa čítali. Vďaka našim autorom a skvelému tímu ľudí, ktorí pracujú v Ikare sa nám to darí a knihy sa dostávajú k veľkému množstvu čitateľov. Tým sa mi plní môj sen, robím to, čo ma baví a navyše prinášam ľuďom zážitok čítania a myslenia. Ak si to niekto všimne a ocení to, je to úžasný pocit.


Prečo ste sa rozhodli Vašu nomináciu na ocenenie Slovenský Goodwill prijať?

Pretože je to pocta a česť. Najviac ma teší, že naša nominácia je práve v kategórii Tradícia, pretože momentálne som veľmi hrdá na výpravnú publikáciu Odetí do krásy o slovenských krojoch, ktorú sme vydali a ktorá zaznamenala veľký úspech u čitateľov. Rovnako pripravujeme nádhernú knihu Poézia v krojoch, ktorá bude v sebe spájať slovenské kroje, folklór a poéziu Milana Rúfusa. Podpora tradícií v oblasti literatúry je niečo, čím intenzívne žijem.


Aký je Váš najčastejší prejav dobrej vôle?

Pomáham mladým začínajúcim slovenským autorom presadiť sa na knižnom trhu. Čítam množstvo rukopisov, posudzujem ich a radím autorom, ako písať lepšie, ako z knihy urobiť bestseller. Vždy sa musíte  snažiť objaviť to najlepšie, čo v autorovi je a priviesť ho k tomu, aby to uvidel aj on. Potom môže vzniknúť výborná kniha. Hľadám a objavujem aj témy, ktoré na Slovensku chýbajú  spracované v knižnej podobe a dávam dokopy tím ľudí, ktorý danú tému môže najlepšie spracovať a uchopiť. Za každou knihou je veľa práce a námahy, no za ten výsledok to stojí.

DÔVOD NOMINÁCIE

Vydavateľstvo IKAR už 28 rokov podporuje tradície a prispieva svojimi publikáciami k zvyšovaniu povedomia o slovenskej kultúre doma aj v zahraničí

Info: Markéta Nová, marketa.nova@hpcg.cz, +420 602 700 327  

Poriadatel´: ISO Consulting s.r.o., Revoluční 724/7, CZ - 110 00 Praha 1

Odborný dohľad : TÜV SÜD Slovakia s.r.o., Jašíkova 6, SK - 821 03 Bratislava

© 2017 - 2018 Slovenský Goodwill by HPCG, Všetky práva vyhradené.

foto: archiv HPCG, Star Production, pixabay.com

  • Facebook Slovenský Goodwill
  • Instgram Český Goodwill
  • YouTube

Vážíme si důvěry, kterou v nás vkládáte, a proto vaše osobní údaje zpracováváme plně v
souladu s GDPR. Naše přísné zásady ochrany vašeho soukromí naleznete v
Prohlášení o ochraně osobních údajů
.